PRZYPOMINAMY! Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
25 września 2021

Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzi wiele pytań i wątpliwości. Samorząd zawodowy inżynierów budownictwa zrzeszający w Polsce blisko 120.000 członków postanowił wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji pod nazwą "Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa". Wydarzenie zaplanowano na dziś, 25 września 2021 roku.

Głównym celem organizacji akcji „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” jest pomoc indywidualnym inwestorom – właścicielom domów jednorodzinnych, przedstawicielom wspólnot mieszkaniowych, a także edukacja, przybliżenie społeczeństwu zawodu inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego.

W ramach akcji każdy będzie mógł zgłosić się do wybranego punktu konsultacyjnego w swojej okolicy (w siedzibie okręgowej izby inżynierów budownictwa, w wybranych PINB-ach i innych urzędach, uczelniach, szkołach, salach konferencyjnych), by uzyskać informacje dotyczące m.in. zakupu działki, procedur związanych z budową domu, wyboru kierownika budowy, materiałów i technologii, jakie zostaną wykorzystane. Na spotkania mogą również zgłaszać się właściciele budynków, które wymagają modernizacji, przebudowy lub generalnego remontu, bądź ich zarządcy. W każdym z punktów konsultacyjnych eksperci PIIB będą pracować w wielobranżowych zespołach.

Najbliższy Punkt konsultacyjny będzie mieścić się w siedzibie Placówki Terenowej ŚIOIIB w Częstochowie, przy ul. Kopernika 16/18, sala nr 15, w godzinach 9:00 - 16:00.

"Wierzę, że inicjatywa, która obejmie całą Polskę, przyciągnie szerokie grono interesariuszy. Tych, którzy dopiero budują swój dom lub zajmują się własnymi zasobami mieszkaniowymi. Przygotowaliśmy to wydarzenie z troski o inwestorów, zwłaszcza tych indywidualnych. Kiedy mówi się nieustannie o ułatwieniach proceduralnych i próbuje zastępować rzetelną dokumentację projektową marketingową wizualizacją obiektu, tym ważniejsza jest troska o bezpieczeństwo i koszty eksploatacji budynków. Wiele tzw. ułatwień to tylko przyzwolenie na odroczoną płatność. Życie budynku zaczyna się od pomysłu na niego, ale kończy po dziesiątkach lat. Dlatego, aby usatysfakcjonować pokolenia, o techniczne szczegóły należy zadbać już teraz" – zaznacza prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Pracy Rozwoju i Technologii oraz Główny Urzqd Nadzoru Budowlanego.

Jeśli ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie będzie możliwe spotkania w punktach konsultacyjnych, zorganizowane zostaną porady online.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie