31 sierpnia. Święto Państwowe - Dzień Solidarności i Wolności

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
31 sierpnia 2023

Wydarzenia sierpniowe, które w 1980 roku miały miejsce na Wybrzeżu, zaowocowały przełomowymi przemianami w Polsce, a później w krajach bloku komunistycznego. Dla upamiętnienia tychże wydarzeń Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku dzień 31 sierpnia ustanowił świętem państwowym: Dniem Solidarności i Wolności.

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 roku na terenie Stoczni Gdańskiej utworzony został Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), którego przewodniczącym został Lech Wałęsa. Zwierzchnictwo Komitetu do końca sierpnia uznało około 700 strajkujących zakładów i instytucji Wybrzeża, przedstawiając swoje żądania i powstałą listę z 21 postulatami. W pierwszych siedmiu punktach nakreślono zasady działania ruchu związkowego, którego elementami składowymi były pluralizm, niezależność od PZPR i pracodawców, samorządność, dobrowolność i prawo do strajku. Następne punkty dotyczyły kwestii ekonomicznych i stopniowej podwyżki płac, poprawy zaopatrzenia w żywność, skrócenia czasu pracy oraz rozpoczęcie procesu reformowania gospodarki.

Porozumienia podpisano kolejno: 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku i 3 września w Jastrzębiu. Szczególnie zapamiętaną została scena z sali BHP Stoczni Gdańskiej, w której wówczas nikomu nieznany Lech Wałęsa, podpisywał porozumienie z władzami PRL, korzystając z wielkiego długopisu z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Wśród zapisów porozumienia gdańskiego znalazły się ważne założenia dotyczące przemian politycznych.

Dla upamiętnienia tychże wydarzeń Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku dzień 31 sierpnia ustanowił świętem państwowym: Dniem Solidarności i Wolności.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie