15 października Międzynarodowy Dzień Białej Laski

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
15 października 2021

Święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone jest corocznie 15 października od 1964 roku. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest przedstawienie opinii publicznej i rządzącym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Święto jest okazją, by przypomnieć społeczeństwu, że niewidomi i niedowidzący istnieją, a także, iż chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata - bez ograniczeń i litości.

Życzenia z okazji Święta Białej Laski 

Z okazji święta, składamy osobom niewidomym i niedowidzącym wyrazy uznania oraz serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom za prężną działalność na rzecz znoszenia barier społecznych oraz inicjowanie działań służących aktywizacji osób niewidomych i niedowidzących. Niech tegoroczne obchody, w szczególnie trudnym czasie pandemii, będą inspiracją do realizacji dalszych planów. Życzymy, aby pomoc niesiona drugiemu człowiekowi stała się prawdziwym spełnieniem i źródłem osobistej satysfakcji. Niech każdy dzień otacza Państwa ciepłem, bliskością i przyjaźnią, która pozwala zapominać o troskach dnia codziennego.

Skąd symbol Białej Laski?

Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczęła się w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale pewnego razu na swojej drodze spotkał ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza była następująca: „Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi będziesz tracił nerwy.” Posłuchał on swojego ociemniałego kolegi i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską. Po pewnym czasie stwierdził jednak, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa i stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ulic. Okazało się, że jego laska nie zawsze jest dostrzegana przez innych, dlatego wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby była lepiej widoczna i zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.

Polski Związek Niewidomych

Organizacją skupiającą osoby z tymi dysfunkcjami jest Polski Związek Niewidomych. Powstał z połączenia dwóch odrębnych stowarzyszeń – Związku Niewidomych RP i Związku Ociemniałych Żołnierzy w 1951 roku. Oddziały PZN obejmują swym zasięgiem cały kraj – w każdym z 16 województw działa okręg PZN, funkcjonuje również ponad kilkaset kół terenowych. Liczbę osób niewidomych i słabowidzących szacuje się w Polsce na 80 do 100 tys. Ponadto ok. 500 tys. osób ma problemy ze wzrokiem, które mocno ograniczają ich swobodę.

Aktualnie w Gminie Poraj koło zostało zlikwidowane decyzją władz PZN, z uwagi na znikoma liczbę członków, a ci którzy pozostali skupieni są w strukturze organizacji powiatowej.

PZN należy do Europejskiej, a także Światowej Unii Niewidomych. Ta ostatnia organizacja reprezentuje około 180 milionów osób. Jej najważniejszym celem na najbliższe lata jest upowszechnienie oświaty i dostępu do książek dla niewidomych i słabowidzących dzieci. Obecnie jedynie 5 procent wszystkich publikowanych na świecie książek jest przystosowanych dla niewidomych.

W oparciu o materiały Polskiego Związku Niewidomych

Galeria

  • Powiększ zdjęcie